Drobečková navigace

O společnosti > Historie > Historie mlýna Slatinice

Historie mlýna Slatinice

První zmínky a záznamy o slatinickém mlýně jsou již z roku 1750, kde zde jako mlynář působil jistý J.  Kučera. Mnoho záznamů se však nedochovalo a dalším významným datem ve vývoji slatinického mlynářství je až rok 1919, kdy na zakázku slatinického podnikatele A. Malíška došlo k výstavbě nové moderní budovy mlýna. Místo zadání stavby bylo vybráno blízko pramenů          v tzv. "močidlách" a v témže roce byl dán mlýn do provozu.

Později v roce 1932 parní mlýn za koupil K. Derich. Byla zde zároveň s mlýnem zřízena pila. Přestože mlýn i pila prosperovali, Derich těsně před okupací prodal celý objekt společnosti Moragro - Brno, která vedla mlýn i pilu po celou dobu války.

V roce 1947 se novými majiteli staly Slovácké mlýny, které zde měly i centrální ředitelství.

1.3.1948 byl mlýn i pila dány pod národní správu a znárodnění mlýna bylo uskutečněno 1.1.1949.

Mezi lety 1951 - 1957 objekt sloužil pouze jako skladiště mouky a obilí.

Při opravě a modernizaci mlýna v roce 1957, kterou provedl n. p. Továrna na mlýnské stroje Pardubice bylo použito poprvé v naší republice i celé střední Evropě pneumatické vzduchové zařízení pro přepravu mlýnských výrobků. Mlýn byl dán opět do provozu o rok později a jeho majiteli zůstali mlýny a těstárny n. p. Pardubice, závod Olomouc.

Od roku 1991 již pod názvem Mlýn Slatinice - 707 začal prodej moučných výrobků. Společnost McRex, v.o.s. Mlýn Slatinice, v roce 1994 doplnila technické zařízení a vybavení mlýna pro mletí pšenice. Modernizace se dočkaly i prostory expedice a skladu. Staré pytlování, tj. zařízení na jutové pytle, bylo nahrazeno novou pytlovací linkou z Itálie na papírové pytle.

Roku 1995 se majitelem mlýna stal pan Šlimbach.                  Došlo ke snížení zaměstnanců na 14 pracovníků, zbylá část odcházela do provozu ve Věrovanech, a tak nové zařízení zůstalo téměř nevyužité a provoz mlýna byl omezen na minimum. Následující rok jsou ze mlýna odvezeny mlýnské stroje a v roce 1997 je provoz mlýna ukončen.

Na podzim roku 1999 mlýn zakoupila společnost MALITAS s. r. o., obnovila provoz tohoto moravského mlýnu a zároveň pokračuje v historii mlynářství ve Slatinicích.  Základním kamenem celé výroby je vyrábět mouku s nejvyšší kvalitou pro zákazníky.

18. 10. Lukáš

Zítra: Michaela

 

malitas_bottom[1].png