Drobečková navigace

O společnosti > Historie > Historie mlýna Věrovany

Historie mlýna Věrovany

První zmínky o mlýně jsou již ve 13. století, kdy mlýn patřil panství Tovačovskému.

Další zmínky zmiňují rok 1893. Do tohoto roku byl majitelem mlynář Kolobis. Podle informací byl potomek mlynáře Kolobise význačným operním zpěvákem dvorní opery ve Vídni.

V roce 1893 koupila mlýn v exekuční dražbě občanská záložna v Dubě n/M., která mlýn později prodala družstvu.

Mlýn byl v roce 1908 rekonstruován firmou Josefa Prokopa (Pardubice), která postavila stolice a válce. Do té doby byly ve mlýně pouze kameny. Mlýn byl poté natolik moderní, že jej navštívila exkurze z carské rodiny v Rusku.

V noci  z  pondělka na úterý dne 29. prosince 1925 v brzkých ranních hodinách vyhořel mlýn až do základů. Škoda ve finančních částkách byla  vyhodnocena  na 1 – 2 miliony Kč. Příčina požáru - neznámá. Rozsáhlejší zpráva o požáru...zde.

 

Po vyhoření v roce 1925 byl mlýn znovu vybudován v roce 1926 do dnešní podoby. O deset let později v roce 1936 byla provedena výstavba sila, kam se mohlo uskladnit 150 vagonů obilí. 

Během II. světové války byla ve mlýně ubytovaná pojovací jednotka německé armády a po osvobození bylo ve mlýně ubytováno velitelství technické jednotky Rudé armády.

V roce 1953 je mlýn ve Věrovanech znárodněn a podléhá podnikovemu ředitelství: Severomoravské mlýny Olomouc.

Až do revoluce je mlýn pod státní správou.

Mlýn byl postižen povodní v roce 1997, která zasáhla celou Moravu a měla charakter ,,stoleté vody,,.

Mlýn byl několik let mimo provoz z důvodu špatného projektu při privatizaci.

Od roku 2000 došlo k znovuzprovoznění mlýna společností Malitas s.r.o., která mlýn později zrekonstruovala a snaží se dále tenhle mlýn s dlouholetou tradicí rozvíjet.

18. 10. Lukáš

Zítra: Michaela

 

malitas_bottom[1].png